Paieška

Iš viso rezultatų:
*alt_site_homepage_image*
en

Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo (EGADP) reglamentas

Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonės (EGADP arba RRF) reglamentas (Reglamentas Nr. 2021/241, angl. Recovery and Resilience facility, RRF), patvirtintas 2021 m., nustato EGADP tikslus, finansavimo apimtis, turinį, formą ir teikimo taisykles.

EGADP suskirstyta į šešis ramsčius, kurie atspindi prioritetines Europai svarbias politikos sritis ir bendrą EGADP taikymo sritį:

  1. žalioji pertvarka;
  2. skaitmeninė transformacija;
  3. pažangus, tvarus ir integracinis augimas, įskaitant ekonominę sanglaudą, darbo vietų kūrimą, našumą, konkurencingumą, mokslinius tyrimus, plėtrą ir inovacijas, ir gerai veikianti vidaus rinka su stipriomis MVĮ;
  4. socialinė ir teritorinė sanglauda;
  5. sveikata ir ekonominis, socialinis bei institucinis atsparumas, siekiant, be kita ko, gerinti pasirengimą krizėms ir didinti reagavimo į krizes pajėgumus; ir
  6. naujai kartai, vaikams ir jaunimui skirtos politikos priemonės, kaip antai švietimas ir įgūdžiai.

Tikslas: reaguojant į COVID–19 sukeltas ekonomines ir socialines pasekmes, finansuojant valstybių narių struktūrines reformas ir skatinti ūkio atsigavimą, prioritetą teikiant žaliajai ir skaitmeninei pertvarkai bei 2019–2020 m. Tarybos rekomendacijų įgyvendinimui.

Kam skirtas reguliavimas?

Reglamentas taikomas reformoms ir investicijoms, finansuojamoms EGADP lėšomis. Kiekviena ES valstybė narė parengia EGADP planą, kuriame nurodo reformų veiksmus, investicijas ir konkrečius rezultato rodiklius su jų tarpinėmis ir galutinėmis reikšmėmis (milestones and targets). Reglamentas taikomas visiems EGADP lėšomis finansuojamus projektus įgyvendinantiems subjektams, nepriklausomai nuo jų dydžio, valdymo formos ar kitų požymių.

Žaliajai pertvarkai ir skaitmeninei transformacijai, kaip visos ES prioritetams, kiekviena šalis turi skirti atitinkamai bent 37 % ir 20 % priemonės lėšų. EGADP yra „Next Generation EU“ ekonomikos atsigavimo ir pasirengimo ateities iššūkiams paketo dalis, kartu su tokiais fondais kaip REACT–EU, Teisingos pertvarkos fondu ir Kaimo plėtros fondu.

EGADP reglamentas ir principas „Nedaroma reikšminga žala“ (angl. Do No Significant Harm, DNSH)

EGADP lėšomis gali būti finansuojama ir į šalies EGADP planą įtraukta tik tokia reforma, investicija ar veikla, kurią įgyvendinant laikomasi DNSH principo taip, kaip apibrėžta Taksonomijos reglamento 17 straipsnyje (žr. aukščiau esančią skiltį Europos Sąjungos Taksonomijos reglamentas).

Reikalavimas visoms EGADP lėšomis finansuojamoms veikloms taikyti DNSH principą numatytas šiose EGADP reglamento nuostatose: Preambulės 23, 25 ir 39 p.; 2 str. (6); 5 str. (Horizontalieji principai) 2 p.; 18 str. 4 p.; 19 str. 4 d.; V priedo 2.4 ir 2.5 p.

Siekiant įvertinti, ar ir kaip veikla atitinka DNSH principą, vadovaujamasi Reikšmingos žalos nedarymo principo taikymo pagal EGADP reglamentą techninėmis gairėmis ir ŽFI parengtomis Atitikties RŽNP gairėmis  ir rekomendacijomis ES fondų investicijų įgyvendinimui.

EGADP planas „Naujos kartos Lietuva“

Kadangi DNSH vertinimas visų komponentų ir jų veiksmų grupių lygiu jau yra atliktas, suderintas su Europos Komisija ir oficialiai patvirtintas, jo pakartotinai atlikti nereikia. Tačiau įgyvendinant atskirus projektus būtina įvertinti, kokie konkretūs veiksmai turi būti atlikti siekiant atitikti DNSH reikalavimus ir kokius pagrindžiančius dokumentus reikia parengti (pvz., deklaracijos, pirkimų dokumentai, įsigyjamos įrangos techninės specifikacijos, sertifikatai, perdavimo–priėmimo aktai, poveikio aplinkai vertinimo išvados, medžiagų aprašai, verslo planas, investicijų projektas ir kt.).

Papildantys teisės aktai

Įgyvendinant visus EGADP lėšomis finansuojamus NKL projektus, nepriklausomai nuo finansavimo formos (subsidija / finansinės priemonė), vadovaujamasi LR finansų ministro 2022 m. birželio 22 d. įsakymu Nr. 1K–237 „Dėl 2021–2027 metų Europos Sąjungos fondų investicijų programos ir Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo plano "Naujos kartos Lietuva" įgyvendinimo“, kuriuo patvirtintos:

  • 2021–2027 metų ES fondų investicijų programos ir EGDP plano „Naujos kartos Lietuva“ administravimo taisyklės;
  • Projektų administravimo ir finansavimo taisyklės;
  • Finansinių priemonių įgyvendinimo taisyklės;
  • Stebėsenos rodiklių nustatymo ir skaičiavimo aprašas.

Minėtu įsakymu nustatomas reikalavimas vykdant visas veiklas laikytis DNSH principo (57 p.), taip pat reglamentuojamas šio principo taikymo nuostatų įtraukimas į kvietimo teikti paraiškas dokumentaciją, įskaitant projektų finansavimo sąlygų aprašą (99 p.). Be to, numatomi horizontaliųjų principų, tarp jų ir DNSH principo, laikymosi reikalavimai (344; 346 p.) ir patvirtinamos DNSH principo vertinimo anketos (3 priedas) bei atitikties šio vertinimo reikalavimų aprašo (4 priedas) formos.