Žaliųjų finansų institutas
- Projektų žalumo, tvarumo vertinimo metodikų, gairių rengimas.
- Verslo, viešojo sektoriaus konsultavimas.
- Viešojo ir privataus sektorių partnerysčių vystymas.
- Techninė, ekspertinė pagalba įgyvendinant žaliuosius pokyčius.
- Edukaciniai mokymai, renginiai.
- Žaliųjų finansų ekosistemos plėtojimas.
Tikslai
- Būti žaliųjų finansų kompetencijos centru
Padėti įmonėms ir institucijoms pasiruošti pokyčiams, susijusiems su Europos Sąjungos tvarumo reikalavimų įgyvendinimu, jas konsultuojant, teikiant ekspertinę pagalbą, rengiant metodikas, gaires, rekomendacijas. - Skatinti žaliųjų finansų ekosistemos vystymąsi
Skatinti Lietuvos žaliųjų finansų ekosistemos vystymąsi koordinuojant bendradarbiavimą tarp valstybės institucijų ir rinkos dalyvių, didinant prieigą prie su tvarumu susijusių duomenų bei informacijos apie žaliuosius finansus sklaidą.
Žaliųjų finansų institutą įsteigė ILTE, LR finansų ministerijos iniciatyva.
Lietuvos žaliųjų finansų veiksmų planas
Misija
Auginti tvariųjų finansų ekosistemą skatinant viešojo ir privataus sektorių bei mokslo įstaigų bendradarbiavimą ir vystant kompetencijas šioje srityje |
Žaliųjų finansų instituto misija – kurti ir stiprinti tvariųjų finansų ekosistemą, vienijančią viešąjį ir privatų sektorius bei mokslo įstaigas. ŽFI siekia skatinti glaudų bendradarbiavimą tarp šių sektorių, kartu vystyti kompetencijas ir diegti inovatyvius sprendimus, kurie padėtų efektyviau įgyvendinti tvarumo tikslus. Dėmesys skiriamas ne tik žinių mainams, bet ir praktiniams įrankiams bei metodams kurti, siekiant užtikrinti, kad tvariųjų finansų iniciatyvos prisidėtų prie atsakingos ekonomikos vystymosi ir tvarios ateities kūrimo.
Vizija
Žaliųjų finansų institutas – Baltijos šalių regiono tvariųjų finansų ekosistemos centras |
Žaliųjų finansų instituto vizija – tapti pagrindiniu tvariųjų finansų ekosistemos centru Baltijos šalių regione. ŽFI siekia būti inovacijų, žinių ir bendradarbiavimo platforma, vienijančia įvairius sektorius ir organizacijas tvariai ekonomikai kurti. Užtikrindamas lyderystę tvariųjų finansų srityje, ŽFI siekia įkvėpti pokyčius, skatinančius atsakingą investicijų valdymą, aplinkai draugiškas iniciatyvas ir ilgalaikį socialinį bei ekonominį tvarumą regione.
Vertybės
Kūrybiškas smalsumas Pasverta drąsa Stiprybė įvairovėje |
Žaliųjų finansų institutas savo veikloje vadovaujasi ILTE vertybėmis, apibrėžiančiomis elgesio normas ir principus, kuriais vadovaujasi darbuotojai siekdami organizacijos tikslų. Šios vertybės skatina inovatyvumą, atsakomybę ir bendrystę kuriant stiprią ir tvarią ekonomiką.
Žaliųjų finansų kompetencijų ir žinių centro įsteigimas ir įveiklinimas
ILTE 2024 m. liepos 26 d. pradėjo įgyvendinti projektą Žaliųjų finansų kompetencijų ir žinių centro įsteigimas ir įveiklinimas (projekto Nr. 04-023-P-0001), kurio tikslas – įsteigti ir įveiklinti Žaliųjų finansų institutą (ŽFI), kuris koordinuotų viešojo ir privataus sektorių bendradarbiavimą tvariųjų (žaliųjų) finansų srityje bei teiktų ekspertinę pagalbą įmonėms ir organizacijoms, siekiant geriau pasiruošti pokyčiams, susijusiems su Europos Sąjungos tvarumo reikalavimų įgyvendinimu.
Projektas įgyvendinamas iki 2026 m. kovo 31 d.
Projekto lėšomis finansuojama:
- Žaliųjų finansų kompetencijų ir žinių centro įsteigimas ir jo veikimo pradžia.
Šia veikla siekiama pradėti formuoti ŽFI komandą ir viešinimo veiklas. - Žaliųjų finansų kompetencijų ir žinių centro įveiklinimas.
Siekiama sukurti ŽFI prekės ženklą, interneto svetainę, kurti metodikas, rekomendacijas, strategijas, duomenų bazes, organizuoti mokymus, renginius tvariųjų (žaliųjų) finansų srityje, suformuoti ŽFI komandą ir plėsti jos kompetencijas, taip plėtojant tvariųjų (žaliųjų) finansų ekosistemą Lietuvoje.
Numatoma, kad, įsteigus ir įveiklinus ŽFI, išaugs viešojo ir privataus sektoriaus bendradarbiavimas tvariųjų finansų srityje, į įsteigto tvariųjų finansų forumo veiklą įsitrauks vis daugiau verslo, mokslo, valstybės ir (ar) savivaldybės institucijų, kas sudarys prielaidas sparčiam ir sėkmingam Lietuvos žaliųjų finansų ekosistemos vystymuisi. Taip pat tikimasi, kad išaugęs su tvarumu susijusių duomenų bei informacijos apie žaliuosius finansus prieinamumas, parengtos gairės, metodikos bei rekomendacijos bei profesionali ekspertinė pagalba, padės įmonėms ir organizacijoms geriau pasiruošti pokyčiams, susijusiems su Europos Sąjungos tvarumo reikalavimų įgyvendinimu.
ŽFI įsteigimas ir įveiklinimas yra dalis Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonės plane „Naujos kartos Lietuva“ numatytos reformos „Žaliųjų finansinių produktų kūrimas“, kurios tikslas – Finansų ministro įsakymo „Dėl 2023–2026 m. Lietuvos žaliųjų finansų veiksmų plano patvirtinimo“, kuriuo siekiama sutelkti viešąjį ir privatųjį finansavimą, kad būtų pasiekti klimato kaitos švelninimo ir prisitaikymo prie jos tikslai ir padidintas Lietuvos patrauklumas investuotojams į žaliuosius finansinius produktus, įsigaliojimas.
Projekto vertė – 2 787 166,42 Eur, iš kurių 2 541 587,42 Eur finansuojama Europos Sąjungos iniciatyvos – „NextGenerationEU“ lėšomis ir 245 579,00 Eur valstybės biudžeto lėšomis.