Su tvarumu susijusios finansinės informacijos atskleidimo reglamentas (Reglamentas Nr. 2019/2088, angl. Sustainable Finance Disclosure Regulation, SFDR) priimtas 2019 m. įpareigojo finansų rinkos dalyvius ir finansų patarėjus atskleisti informaciją, susijusią su tvarumu, finansų rinkos dalyvio ir finansinių produktų lygmenimis ikisutartinės informacijos dokumentuose, interneto svetainėje ir periodinėse ataskaitose.
Tikslas
Reglamentu įvestas tvarių investicijų apibrėžimas (2 straipsnio 17 dalis), nustatyti bendri informacijos apie tvarumo riziką ir neigiamą poveikį tvarumui atskleidimo standartai, o finansiniams produktams, turintiems su tvarumu susijusių tikslų, papildomi reikalavimai atskleisti pagal techninius reguliavimo standartus informaciją, kuri leistų palyginti skirtingus produktus tarpusavyje, o investuotojams – priimti informuotą sprendimą, atsižvelgiant į jų tvarumo prioritetus.
Kam skirtas reguliavimas?
Reglamentas taikomas tiesiogiai visiems finansų rinkos dalyviams, finansų patarėjams ir finansiniams produktams, nurodytiems 2 straipsnyje.
Kviečiame naudotis informaciniu leidiniu "Ką reikia žinoti norint sėkmingai taikyti SFDR"
Papildantys teisės aktai, gairės
SFDR papildantys techniniai reguliavimo standartai priimti 2022 m. (pradėti taikyti nuo 2023 m. sausio 1 d.) ir papildyti 2023 m. (taikomi nuo 2023 m. vasario 20 d.), kurie nustatė pagal SFDR reikalaujamos informacijos atskleidimo reikalavimus interneto svetainėje, ikisutartinės informacijos dokumentuose ir periodinėse ataskaitose.
2023 m. gruodžio mėn. vyko SFDR peržiūra ir jį papildančių techninių reguliavimo standartų peržiūra.
Po įvykusios paskutinės konsultacijos, 2025 m. IV ketv. laukiama Europos Komisijos peržiūrėto reglamento.
Tiek Europos Komisija, tiek ir trys Europos priežiūros institucijos (ESMA, EIOPA, EBA) yra pateikusios nemažai atsakymų į dažniausiai kylančius klausimus dėl reguliavimo, išaiškinimų, gairių ir kt. Svarbesni iš jų:
Kokia apimtimi finansų rinkos dalyviams Lietuvoje taikomas SFDR ir ES Taksonomijos reglamentas?
SFDR ir ES Taksonomijos reglamentas Nr. 2020/852 yra tiesioginio taikymo teisės aktai. Tai reiškia, kad jie neturi būti perkelti į Lietuvos nacionalinius teisės aktus ir yra taikomi juose numatytiems subjektams ir nustatytais terminais tiesiogiai.
- SFDR nustato reikalavimus dėl informacijos apie tvarumą atskleidimo finansų rinkos dalyviams, finansų patarėjams ir finansiniams produktams (visus apibrėžimus ir apimtį galite rasti SFDR 2 str.).
- ES Taksonomija – tai klasifikavimo sistema, leidžianti įvertinti, ar investicijos arba veiklos gali būti laikomos tvarios aplinkos atžvilgiu, tačiau ją priimant atlikti ir tam tikri SFDR pakeitimai susiejant šiuos reglamentus bei įtraukiant papildomą privalomą atskleisti informaciją finansų rinkos dalyviams ir pagal ES Taksonomiją.
- Abu reglamentus taip pat sieja SFDR papildantys techniniai reguliavimo standartai (Deleguotasis reglamentas Nr. 2022/1288), kurie labai tiksliai nustato kokiu formatu, kokia informacija ir kur turi būti atskleidžiama apie finansų rinkos dalyvių teikiamus finansinius produktus, priklausomai nuo jų keliamų su tvarumu susijusių tikslų.
Pažymėtina, kad Lietuvos bankas yra priežiūros institucija, stebinti, kaip finansų rinkos dalyviai Lietuvoje laikomasi SFDR ir ES Taksonomijos reglamento nuostatų.
Kokie vidiniai procesai svarbūs užtikrinant kokybiškus tvarumo atskleidimus?
Veiksmai turi būti dokumentuojami - tiek vertinant tvarumo riziką, tiek priimant tvaraus investavimo sprendimus. Finansų rinkos dalyvio viduje turi būti aiškiai aprašyti procesai, instrukcijos, užtikrinamas sklandus informacijos perdavimas, numatytos atsakomybės. Tai ne tik leis patiems pasitikrinti spendimų priėmimą, jeigu kiltų klausimų, bet ir pagrįsti kiekvieną atskleidimą priežiūros institucijai.
Ką daryti, kai nepavyksta surinkti visų PAI rodiklių finansinių produktų atskleidimams?
Fondo lygmeniu neprivaloma vertinti visų PAI sąraše pateiktų rodiklių – reikia pasirinkti tik tuos rodiklius, kurie yra aktualūs konkrečiam fondui ir atitinka jo investavimo strategiją.
Jei visų duomenų, siekiant atskleisti aktualius rodiklius, surinkti nepavyksta, galima naudoti įverčius, atlikti skaičiavimus pagal turimus duomenis arba pateikti kokybinę informaciją. Svarbu aiškiai nurodyti, kuriems rodikliams duomenys buvo apskaičiuoti ar įvertinti netiesiogiai, bei atvirai įvardinti esamus duomenų apribojimus. Visais atvejais reikia vengti klaidinančių ar nepagrįstų teiginių.
Ką atskleisti, jei įmonė nesiekia tvarumo tikslų arba tvarumas nėra prioritetas?
Tokiu atveju įmonė neturėtų rengti paviršutiniškų ar klaidinančių tvarumo atskleidimų. Jei įmonės prioritetas – investuotojų grąža, tai ir turetų būti aiškiai nurodyta. Skelbti apie tvarumo tikslus reiktų tik tada, kai įmonė taiko atitinkamus procesus ir gali tai pagrįsti.
SFDR bet kuriuo atveju numato minimalius atskleidimo reikalavimus, kuriuos bet kuriuo atveju reikės išpildyti, tiek finansų rinkos dalyvio, tiek ir finansinių produktų lygmeniu.
Kokios yra dažniausios klaidos rengiant tvarumo atskleidimus pagal SFDR?
Pernelyg bendri ar abstraktūs teiginiai. Pvz., atsižvelgiama į DVT, bet nedetalizuojama kaip.
Atskleidžiant informaciją apie finansinį produktą, nenurodoma, kokius PAI rodiklius finansų rinkos dalyvis vertina ir kodėl būtent juos pasirinko.
Nesilaikoma reikalavimų dėl interneto svetainės skirsnių pavadinimų ar informacijos pateikimo reikalavimų.
Neužtikrinamas pakankamas atskleidimų detalumas finansinių produktų dokumentuose (ypač steigiant naujus fondus).
Įmonės vidiniai sprendimai, ypač susiję su tvarumo rizikų vertinimu ir investavimo sprendimų priėmimu, nepilnai dokumentuojami.
Ką daryti, jei trūksta duomenų tvarumo atskleidimams arba jų neįmanoma surinkti investavimo pradžioje?
Jeigu investavimo metu investicinis fondas neturi visų reikiamų duomenų, jis gali naudoti įverčius arba preliminarius skaičiavimus, kad būtų galima pateikti agreguotą informaciją. Svarbu, kad informacija turi būti pagrįsta.
Jeigu keliamas tvarių investicijų tikslas - reiktų iš anksto numatyti, kokie duomenys bus reikalingi surinkti, pvz., iš įmonių, į kurias investuojama.
Jei finansinis produktas negali įvertinti planuojamos tvarių investicijų dalies, ir vėliau užtikrinti įsipareigojimų investuotojams laikymąsi, tuomet gali pasirinkti nurodyti, kad neturi tvarių investicijų tikslo, tačiau siekia skatinti tvarumo ypatumus.
Kaip tinkamai atskleisti informaciją interneto svetainėje?
Interneto svetainėje pateikiama informacija turi atitikti SFDR reikalavimus – pagal techninius reguliaivmo standartus turi būti tinkamai pavadinti interneto svetainės skirsniai, pateiktas aktualus, aiškus, detalus ir konkrečiai įmonei ar fondui pritaikytas turinys. Reikėtų vengti bendro pobūdžio frazių, o informacija turi būti periodiškai atnaujinama.