Įmonių tvarumo išsamaus patikrinimo direktyva (Direktyva Nr. 2024/1760, angl. Corporate Sustainability Due Dilligence Directive, CSDDD) buvo pasiūlyta dar 2022 m., tačiau tik 2024 m. pradžioje pasiektas susitarimas dėl jos nuostatų taikymo. Direktyva įsigaliojo 2024 m. liepos 25 d., tačiau valstybėms narėms nespėjus perkelti nuostatų į nacionalinius teisės aktus 2025 m. vasario mėn. pateikti Omnibus pasiūlymai keisti reguliavimą.
Tikslas
CSDDD siekiama gerinti įmonių valdysenos praktikas, skatinti tvarią ir atsakingą elgseną.
Kam skirtas reguliavimas?
Remiantis direktyvos nuostatomis, ji būtų taikoma kelioms įmonių kategorijoms (neišskiriant rizikingesnių sektorių):
- įmonėms, kuriose vidutiniškai dirbo daugiau nei 1 000 darbuotojų, o jos tinklo apyvarta visame pasaulyje viršijo 450 mln. Eur apyvartą paskutinius 2 metus;
- pati įmonė neviršijo nustatytų ribų, tačiau viršijo jos motininė įmonė arba jų grupė;
- ne ES įmonėms, kurių apyvarta ES viršijo 450 mln. Eur (arba tą ribą viršijo motininė įmonė);
- įmonėms, veikiančioms pagal frančizės / licencijavimo modelius, pagal bendrą tapatybę, verslo koncepciją ir modelį ir kurių veikla remiasi honorarais, siekiančiais daugiau nei 22,5 mln. Eur, o jų grupės metinė apyvarta viršijo 80 mln. Eur.
Pažymėtina, kad CSDDD bus pradedama taikyti palaipsniui vis didesnei įmonių apimčiai. Įmonės bus įtraukiamos tokiu eiliškumu:
2027 m. liepos 26 d. (po Omnibus Stop the Clock patvirtinimo nuo 2028 m. liepos 26 d.) | 2028 m. liepos 26 d. | 2029 m. liepos 26 d. |
|
|
|
Netiesiogiai bus paveiktos ir mažos bei vidutinės įmonės (MVĮ), kurios yra didelių įmonių tiekimo grandinėse arba veikia kaip verslo partnerės. Todėl CSDDD numato apsaugos ir palaikymo priemones MVĮ, tokias kaip mokymai, gebėjimų stiprinimas, naudojimasis valdymo sistemomis, tikslinis finansavimas, o atliekant atitikties tikrinimą – patikrinimo išlaidų kompensavimas.
CSDDD taip pat apibrėžtos sąlygos ir procesas, kada ir kaip įmonės gali prašyti išimčių dėl reikalavimų taikymo.
Esminiai reikalavimai
CSDDD įpareigoja įmones identifikuoti, vykdyti prevenciją, užkirsti kelią arba sušvelninti faktinį ar potencialų neigiamą poveikį žmogaus teisėms ir aplinkai, kylantį dėl jų pačių veiklos, dukterinių įmonių ar visos veiklos grandinės (angl. chain of activities). Taip pat numatyta atsakomybė už šių įsipareigojimų pažeidimus, įskaitant pinigines baudas.
IIšsamaus patikrinimo veiksmai turi būti pagrįsti rizikų vertinimu ir apimti politikų ir rizikos valdymo sistemų kūrimą, bendravimą su suinteresuotosiomis šalimis, visos veiklos grandinės – verslo partnerių, tiekėjų, įmonių, veikiančių įmonės vardu ar platinančių jos produktus – analizę, skundų pateikimo tvarkos nustatymą. Įmonės taip pat privalo kruopščiai tikrinti galimus neigiamus poveikius žmogaus teisėms ir aplinkai, remiantis pagrindinėmis tarptautinėmis konvencijomis. Tai apima, pavyzdžiui, poveikį biologinei įvairovei, taršą, darbuotojų teisę į pragyvenimui tinkamą atlyginimą bei priverstinio darbo atvejus.
Įmonės privalo patvirtinti ir įgyvendinti pertvarkos planus klimato kaitos švelninimui, siekiant užtikrinti, kad jų verslo modelis ir strategija būtų suderinti su perėjimu prie tvarios ekonomikos ir pasaulinės temperatūros kilimo ribojimu iki 1,5 °C.
Siekiant palengvinti taikymą, numatyta, kad Europos Komisija įsteigs bendrą pagalbos tarnybą, per kurią įmonės galės ieškoti informacijos, gairių ir paramos, reikalingos CSDDD numatytoms pareigoms vykdyti.
Pažymėtina, kad derybų dėl CSDDD metu, buvo susiaurintas veiklos grandinės apibrėžimas (jis pateikiamas direktyvos 3 str. 1 p. g d.), todėl CSDDD reikalavimai neapima finansų rinkos dalyvių investicijų.
Valstybės narės turi perkelti CSDDD nuostatas į nacionalinius teisės aktus per 3 metus nuo jos įsigaliojimo, t. y., iki 2027 m. liepos 26 d. (perkėlimo laikas atidėtas 2025 m. balandžio 14 d. patvirtinta Omnibus Stop the Clock direktyva (Nr. 2025/794).